Samolot F-16, Rosomak, Krab, czołg Leopard, Langusta, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na wszystkich, którzy 9 marca przyjdą na pikniki wojskowe. W sobotę o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, rozpoczną się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. To część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.

Już dziś zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanego na tę okazję spotu, na którym  można zobaczyć jak wygląda F-16, co z kokpitu podczas lotu widzi pilot najnowocześniejszego w Wojsku Polskim samolotu, a także jak wygląda szkolenie żołnierzy Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej.

Wszyscy, którzy odwiedzą pikniki będą mogli zobaczyć sprzęt, który na co dzień wykorzystują saperzy, artylerzyści, żołnierze kawalerii powietrznej czy żołnierze wojsk specjalnych. We Wrocławiu, w centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych  rozstawiony będzie wojskowy szpital polowy. Żandarmeria Wojskowa zaprezentuje sprzęt specjalistyczny, symulator zderzeń oraz symulator jazdy.

W Gdyni Marynarka Wojenna udostępni do  zwiedzania m. in. fregatę rakietową ORP Gen. T. Kościuszko, korwetę ZOP ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Grom i niszczyciel min ORP Kormoran. Oprócz jednostek pływających będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek Marynarki Wojennej. m. in.: Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego, Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego.

W Poznaniu w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz w Elblągu w Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód będzie można pod okiem profesjonalistów nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W wielu miastach będzie można także w tym dniu przyłączyć się do akcji krwiodawstwa. Krwiobusy będą czekały m. in. w Słupsku w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża i Mińsku Mazowieckim.

Pikniki będą także okazją do zapoznania się z ofertą służby w Wojsku Polskim. Na wszystkich zainteresowanych będą czekali specjaliści z Wojskowych Komend Uzupełnień, którzy krok po kroku powiedzą, jak przebiega procedura wstąpienia w szeregi armii. Będą także żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące służby oraz podchorążowie i przedstawiciele uczelni wojskowych: Akademii Sztuki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej czy Akademii Wojsk Lądowych, którzy zaprezentują oferty swoich uczelni.

Razem z nami na podczas pikników będą żołnierze wojsk sojuszniczych, którzy m. in. służą w dowództwach zlokalizowanych w Polsce oraz wschodzą w skład batalionowej grupy bojowej.  W Skwierzynie żołnierze armii USA zaprezentują indywidualne wyposażenie żołnierzy, gąsiennicowy pojazd ewakuacji medycznej oraz pojazdy HUMVVE.

Oczywiście wszystkich zapraszamy na poczęstunek, najlepszą grochówkę przygotowaną przez wojskowych kucharzy.

Serdecznie wszystkich zapraszamy. Świętujcie z nami! Wstęp wolny!

Rzeszów (ul. Lwowska 5) –  1. Batalion Strzelców Podhalańskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię