Nie na żądanie klienta, ale z urzędu, deweloper będzie musiał przekazać zainteresowanemu prospekt informacyjny sprzedawanej nieruchomości. Sam dokument ma zawierać więcej informacji, aby klient mógł podjąć trafną decyzję – przewiduje projekt nowelizowanej ustawy deweloperskiej.

Na prospektach informacyjnych budowane osiedla wyglądają na krainy szczęśliwości, pełne zieleni, dzieci bawiących się w piaskownicach, spacerowiczów.  A po zakupie nieruchomości okazuje się, że deweloper co innego proponował, a co innego sprzedał. Tam gdzie miało być cicho, jest lub może być głośno. To jednak się zmieni.

Co prawda, jak informuje Malwina Buszko z biura prasowego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ubiegłym roku do UOKiK wpłynęły tylko dwie skargi dotyczące prospektów, ale rząd i tak chce doprecyzować przepisy mówiące o tym, co ma on zawierać. Prace nad projektem. tzw. ustawy deweloperskiej mają się zakończyć we wrześniu. Po zmianach ma być mniej takich sytuacji jak na osiedlu Srebrna Ostoja w Konstantynowie Łódzkim. Tam developer pominął milczeniem, że blisko osiedla przewidziana jest budowa magazynów i hal produkcyjnych. Dopiero w trakcie sprzedaży spółka uzupełniła rubrykę dotyczącą inwestycji przewidzianych w promieniu 1 km o informacje o planowanej fabryce. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jesienią ubiegłego roku ukarał dewelopera karą w wysokości 54 tys. zł. .

Prospekt informacyjny nie na żądanie, a z urzędu

projekcie nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (UD358), który obecnie jest przedmiotem prac rządu, prezes UOKiK chce nałożyć na developerów nowe wymagania informacyjne. Przede wszystkim deweloper będzie miał obowiązek przekazania prospektu informacyjnego osobie kupującej mieszkanie. Dziś prospekt jest wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej. Przewidywane są też zmiany w zakresie informacji zawartych w prospekcie. Mają się w nim znaleźć takie informacje: – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię