Dzieci dorastające w środowisku wiejskim spędzają więcej czasu na dworze i mają lepsze umiejętności motoryczne niż ich rówieśnicy z miasta. Dzieci dorastające w mieście częściej uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych.

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Jyväskylä (Finlandia) i opublikowanego na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health” (https://www.mdpi.com/1660-4601/16/11/1989) gęstość zaludnienia w miejscu zamieszkania wiąże się z rozwojem umiejętności motorycznych u dzieci.

Badacze sprawdzali umiejętności ruchowe obejmujące lokomocję, manipulację obiektami i równowagę u prawie tysiąca 3-7-letnich maluchów żyjących na obszarach miejskich, wielkomiejskich i terenach wiejskich. Ich opiekunów prosili o ocenę ilości czasu spędzanego przez pociechy na dworze lub na uprawianiu zorganizowanych aktywności sportowych.

Okazało się, że dzieci mieszkające na wsi spędzały więcej czasu na zewnątrz, co sprzyjało rozwojowi umiejętności lokomocyjnych, takich jak chodzenie… – czytaj więcej

Źródło: FUNDACJA PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię