Około pół miliona niepełnosprawnych ma otrzymać dodatek 500 plus. Obietnica premiera Mateusza Morawieckiego miała powstrzymać niepełnosprawnych i ich opiekunów przed kolejnym protestem. Ci jednak nie wierzą w zapewnienia rządu i 23 maja znowu idą do Sejmu. Domagają się przede wszystkim wyższych rent socjalnych, ale też szeregu ułatwień.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku niepełnosprawni i ich rodziny protestowali w Sejmie 40 dni. Ich głównym postulatem było przyznanie dodatku do renty socjalnej w wysokości 500 zł. Wtedy nie zrealizowano jednak tych propozycji. Dlatego na dziś zaplanowano kolejny protest, który będzie przebiegał po hasłem „O godne życie osób niepełnosprawnych.” Szacuje się, że przyjedzie ok. 700 osób z całej Polski.

Niepełnosprawni i ich rodziny dziś o godz. 12 spotkają się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie zostanie przeczytany specjalny list do prezydenta, później przejdą do kancelarii premiera, gdzie również przedstawią swoje stanowisko. Główna część protestu odbędzie się pod Sejmem. Tu zostanie zaprezentowanych 15 postulatów, wśród których ma znaleźć się dodatek w wysokości 500 zł. dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ustalenie minimum socjalnego dla osoby niepełnosprawnej, zwolnienie z podatku renty socjalnej, darmowe leki i środki niezbędne do pielęgnacji, nieodpłatne turnusy rehabilitacyjne oraz wprowadzenie nieodpłatne instytucji asystenta osobistego.  Ważnym postulatem jest też powrót do szkol nauczania indywidualnego dla  dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.

Piątka PiS bez niepełnosprawnych

Zgromadzenie było planowane od kilku miesięcy, po tym jak dodatek do renty socjalnej dla niepełnosprawnych nie znalazł się to w tzw. piątce PiS, czyli pakiecie obietnic obejmującym między innymi wprowadzenie programu 500 Plus na pierwsze dziecko, trzynastą emeryturę, obniżenie podatków i budowę połączeń lokalnych.

– Podczas pierwszego protestu usłyszeliśmy, że przez nasze żądania państwo zbankrutuje, chociaż pomoc była oszacowana na 1,68 mld zł rocznie. Po czym przed wyborami okazało się, że pieniądze są się dla wielu grup społecznych, ale  niepełnosprawni znowu nie są dla rządu wystarczająco ważni, żeby nasze postulaty znalazły się w piątce Kaczyńskiego. To było bodźcem do tego, żeby walczyć dalej – mówi Iwona Hartwich, jedna z inicjatorek protestu niepełnosprawnych i ich rodzin.

Nie wierzą w zapewnienia rządu

Premier Mateusz Morawiecki, podczas Konwencji PiS w Krakowie (19 maja br) zapowiedział, że osoby niepełnosprawne powyżej 18 roku życia otrzymają „comiesięczny stały dodatek w wysokości najprawdopodobniej 500 zł”, który ma zostać wprowadzony w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Źródło finansowania to Fundusz Solidarnościowy oraz podatek handlowy, którego na razie nie udało się wprowadzić. Z szacunków rządu wynika, że na 500 plus dla niepełnosprawnych potrzebnych będzie 3 mld zł rocznie. – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię