Do Porozumienia na Rzecz Dostępności Plus dołączyło 19 nowych podmiotów. W sumie tylko w pierwszym roku działania programu przystąpiły do niego 152 instytucje. Plan jest ambitny, bowiem zakłada, że każda instytucja publiczna i wiele prywatnych zlikwiduje bariery nie tylko architektoniczne, ale też komunikacyjne i cyfrowe. Do 2025 roku na ten cel zarezerwowano 23 mld zł.

Wśród partnerów programu są zarówno duże firmy, jak na przykład PKN Orlen, PKP S.A., Orange Polska, Poczta Polska, T-Mobile Polska S.A., Carrefour Polska, jak i mniejsze organizacje i przedsiębiorstwa.

– Inauguracja Programu Dostępność Plus i uroczyste przystąpienie pierwszych podmiotów odbyło się w kwietniu 2018 roku. A ostatnio do porozumienia dołączyło kolejne 19 podmiotów, w tym miasto Poznań, Politechnika Wrocławska i Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Bardzo nas cieszy tak liczne zainteresowanie i chęć współpracy – mówi dla Prawo.pl Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Dostępność Plus to jedno z pięciu priorytetowych działań rządu Mateusza Morawieckiego. W ramach tego projektu mają być usunięte bariery infrastrukturalne i prawne, utrudniające życie między innymi osobom starszym i z niepełnosprawnościami.

Liczne inicjatywy dotyczą 8 obszarów: architektura, transport, edukacja, ochrona zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Przepisy  wprowadzają nowe obowiązki dla prawie 65 tys. instytucji publicznych. Chodzi m.in. o urzędy, przychodnie, muzea, uczelnie, firmy finansowe i telekomunikacyjne. Tego typu placówki będą musiały posiadać certyfikat w zakresie dostępności architektonicznej oraz cyfrowej, a także sporządzać raporty na temat swoich działań związanych z realizacją programu. – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię