Strony internetowe umieszczające u siebie przycisk “Lubię to!” Facebooka są odpowiedzialne za przetwarzanie zebranych w ten sposób danych osobowych – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w poniedziałkowym orzeczeniu dotyczącym niemieckiej firmy handlującej odzieżą.

Zdaniem Trybunału, operator witryny internetowej wyposażonej w przycisk „Lubię to” Facebooka może być wspólnie z Facebookiem administratorem w odniesieniu do gromadzenia i przekazywania Facebookowi danych osobowych osób odwiedzających jego witrynę. Natomiast, zdaniem sędziów, nie jest on co do zasady administratorem w odniesieniu do późniejszego przetwarzania tych danych dokonywanego przez samego Facebooka. Pełna treść wyroku jest już dostępna tutaj w wersji polskiej>>

Krzysztof Szura, radca prawny, w kancelarii NGL Wiater, uważa, że wyrok wpłynie na wszystkich administratorów korzystających z oprogramowania podmiotów trzecich pobierających dane osobowe użytkowników, mimo, że pytania prejudycjalne rozpoznawane były na podstawie przepisów dyrektywy 95/46 , a nie w oparciu o RODO. – To nie ma znaczenia.  Sprawa będzie miała bezpośrednie przełożenie na obecny stan prawny – uważa Krzysztof Szura. – Orzeczenie powoduje, że należy zastanowić się, jakie zewnętrze oprogramowanie, które wykorzystujemy na naszych stronach internetowych, zachowuje się jak wtyczka „Like” i co dalej z nim zrobić – ocenia Krzysztof Szura. Jeśli bowiem byłaby wymagana zgoda na gromadzenie i przekazywanie danych do podmiotu trzeciego, to obowiązek jej uzyskania spoczywa na operatorze witryny, a nie dostawcy wtyczki – w tym wypadku FB. O tym, czy jest taki obowiązek, powinien zdecydować sąd krajowy.

Dane przeglądających modę trafiają do Facebooka

Fashion ID, niemiecka spółka zajmująca się sprzedażą modnej odzieży online, umieściła w swojej witrynie internetowej przycisk „Lubię  to”.
Wskutek  tego umieszczenia, gdy osoba odwiedzająca przegląda witrynę internetową Fashion ID, dane osobowe tej  osoby są przekazywane spółce Facebook  Ireland.
To  przekazywanie następuje  bez… – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię