Leżajsk to jedno z ciekawszych miast na Podkarpaciu, a jego atrakcje skutecznie przyciągają turystów z całego kraju. Dla jednych Leżajsk to miejsce, w którym można ujrzeć sporo cennych pamiątek po społeczności żydowskiej, dla innych – słynne sanktuarium, do którego od wieków pielgrzymują wierni z okolicznych regionów. Leżajsk jest też atrakcyjnym celem wycieczki dla wszystkich tych osób, które interesują się historią browarnictwa i chcą na ten temat zdobyć więcej wiadomości. Co warto tutaj zobaczyć?
Z wizytą u bernardynów
Leżajsk jest miastem specyficznym. W jego przypadku trudno mówić o rozwoju miejscowego browaru, bez omówienia historii tutejszego sanktuarium. Jak to się stało, że dzieje tych dwóch miejsc połączyły się ze sobą? To proste – gdyby nie miejscowy piwowar, nie byłoby w Leżajsku bernardynów. Zakonnicy ci zawitali do miasta w początkach XVII wieku, a swój klasztor zbudowali w miejscu, w którym kilka lat wcześniej Michałkowi miała się objawić Matka Boska. Do dziś zespół klasztorny bernardynów jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Leżajsku, a prowadzone przez zakonników muzeum cieszy się ogromną popularnością. W sanktuarium tym wyróżnia się również kościół, pełen cennych dzieł sztuki. W świątyni tej można również zobaczyć wspaniałe organy, dzięki którym Leżajsk od lat jest znany z tak ważnej imprezy, jak Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Wokół leżajskiego piwa
W trakcie zwiedzania Leżajska, turyści chętnie odwiedzają też Muzeum Ziemi Leżajskiej z ekspozycją browarniczą oraz sam browar – zakład, który w dziejach miasta odegrał bardzo ważną rolę. Obecne Zakłady Piwowarskie pochodzą z lat 70-tych XX wieku i zostały do Leżajska przeniesione z pobliskiego Łańcuta, warto jednak pamiętać, że tradycja warzenia piwa w Leżajsku jest znacznie starsza. By poznać dzieje miasta oraz miejscowego browaru, warto spojrzeć na same Zakłady Piwowarskie oraz zapoznać się z wystawą w miejscowym muzeum.
W rejonie rynku
Kto zajrzy na leżajski rynek i pospaceruje w jego okolicy, ten z pewnością nie będzie żałować. W mieście tym koniecznie trzeba zobaczyć cmentarz żydowski, na którym znajduje się grób cadyka Elimelecha. Jest on miejscem, do którego pielgrzymują setki chasydów z całego świata, a każda taka pielgrzymka jest wielkim wydarzeniem dla Leżajska i jego mieszkańców. A sam rynek? Zachowało się przy nim sporo pięknych kamienic, zatem pobyt na tym najważniejszym w mieście placu również może się okazać ciekawym doświadczeniem dla odwiedzających Leżajsk gości.