Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje jasno, że za śmieci zapłacimy w każdej sytuacji. Nawet, gdy odpadów nie wytarzamy lub pozbywamy się ich na własną rękę. Dzieje się tak, ponieważ należność ta ma charakter publicznoprawny, a nie opłaty za zrealizowaną usługę. 

Właścicielom nieruchomości, nawet tych, które nie są zamieszkałe, ciężko uniknąć obowiązku płacenia opłat za zagospodarowanie odpadami. W świetle orzecznictwa sądów administracyjnych płaci każdy, zgodnie ze stawkami ustalonymi przez gminę. Obowiązek uiszczenia opłaty jest na tyle uciążliwy, że ponoszą go nawet osoby, które pozbywają się odpadów na własną rękę albo w ogóle ich nie produkują.

Nie zostawiał śmieci, ale musiał zapłacić

Obowiązek ponoszenia opłaty był zarzewiem konfliktu władz samorządowych z dzierżycielem domku kempingowego, który spędzał w nim dziesięć dni w roku. Zobowiązany do uiszczenia 260 zł podkreślał, że niewykorzystane produkty spożywcze i opakowania zabiera ze sobą do domu w mieście, ponieważ obawia się zwabienia gryzoni i owadów do domku w czasie – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię