Więcej trzeba będzie zapłacić za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrośnie opłata za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, ponad dwukrotnie – koszty pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki lub wyłączenie z niej wspólnika. W ocenie prawników zmiany uderzą przede wszystkim w zwykłych obywateli, utrudniając im dostęp do sądu.

Eksperci wskazują też m.in., że wzrosną opłaty od wezwania do próby ugodowej – a to może utrudnić choćby ugody w sprawach dotyczących błędów medycznych (szerzej o tym problemie w artykule, który zostanie opublikowany 21 sierpnia).  Obecnie – przy wartości przedmiotu sporu przekraczającej 10 tys. zł opłata wynosi 300 zł, niezależnie czy chodzi o 20 tys. czy o milion zł. Od 21 sierpnia będzie to stała opłata w wysokości 1/5 opłaty od pozwu. Czyli w przypadku propozycji ugody w wysokości 100 tys. zł – trzeba będzie zapłacić tysiąc, przy 250 tys. zł już 2,5 tys. zł, a w przypadku miliona – 10 tys. zł.

  • W górę opłaty w sprawach o prawa majątkowe 
  • Więcej za zażalenie, apelacje, skargi kasacyjne, sprawy spadkowe
  • Dwukrotnie więcej za pozew o rozwiązanie spółki
  • Uciążliwość dla zwykłych obywateli

W ocenie prawników zmiany te najbardziej uderzą w zwykłych obywateli i mogą stać się dla nich – w jakimś zakresie barierą w dostępie do sądu – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię