Państwowa Inspekcja Pracy po październikowych wyborach parlamentarnych zamierza przedstawić projekt ustawy zakładający rozszerzenie kompetencji inspektorów. Zgodnie z tą propozycją w określonych przypadkach mieliby prawo przekształcić umowy cywilnoprawne w umowy o pracę. Eksperci mają jednak wątpliwości, w tym konstytucyjne.

Poinformował o tym w rozmowie z Prawo.pl Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Przy okazji przypomniał, że w czasie kontroli przestrzegania zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy – w 2018 r. nieprawidłowości związane z naruszaniem art. 22 kodeks pracy ujawniono w ponad 1,6 tys. kontroli (11,4 proc.), a w I półroczu 2019 r. w czasie 757 kontroli (14,8 proc.).

Podmioty objęte kontrolami były zróżnicowane pod względem wielkości zatrudnienia, przy czym największa liczba kontroli przeprowadzona była w podmiotach zatrudniających do 9 pracowników (39,9 proc.), drugą najliczniejszą grupę stanowiły kontrole przeprowadzone w podmiotach zatrudniających między 10 a 49 pracowników (32,7 proc.), zaś w I półroczu 2019 r. najwięcej kontroli (16,8 proc.) przeprowadzonych zostało w podmiotach zatrudniających do 9 pracowników. Najwięcej przypadków zatrudniania w ramach umów cywilnoprawnych w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy odnotowano w budownictwie (14,5 proc.), podmiotach świadczących usługi w zakresie handlu i napraw (13,4 proc.) i w sektorze przetwórstwa przemysłowego, gdzie skala nieprawidłowości sięgnęła 11 proc.

PIP będzie mogła zmienić umowę

Główny inspektor Wiesław Łyszczek poinformował Prawo.pl, że jest… – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię