Dwie trzecie migrantów zarobkowych z Ukrainy wykonuje pracę w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy pozwalającego pracować legalnie przez 6 miesięcy w roku. Jedynie co piąty obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę – wynika z badania “Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy”.

Zezwolenia na pracę uprawnia cudzoziemca do podjęcia pracy w Polsce, nie dłużej jednak, niż przez 3 lata. – To potwierdza fakt, że migracja z Ukrainy do Polski nadam ma charakter tymczasowy – podkreślono w raporcie.

77 proc. migrantów zarobkowych nie miało do czynienia z oszustwem w ramach współpracy z pośrednikiem pracy. Prawie połowa respondentów, którzy padli ofiarą oszustwa, skarży się na całkowitą niezgodność rzeczywistych i deklarowanych warunków pracy, 43 proc. musiało zapłacić za zatrudnienie i tzw. “pakiet dokumentów”.

Z raportu wynika, że 64 proc. ukraińskich migrantów planuje nadal pracować za granicą. W Polsce 59 proc., w Niemczech 17 proc., w Czechach 10 proc. Na korzyść Polski – czytamy w analizie – przemawia położenie geograficzne, pozytywne doświadczenie, poziom wynagrodzenia, brak bariery językowej.  Polska nadal pozostaje krajem docelowym dla 86 proc. migrantów zarobkowych z Ukrainy.

Bardzo pozytywnie i raczej pozytywnie swoje doświadczenie pracy w Polsce ocena prawie 70 proc. ukraińskich migrantów, 25 proc. respondentów oceniło swoje doświadczenie jako neutralne.

Prezes Foreign Personnel Service Paweł Kaługa uważa, że nad wynikami …- czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię