Związki zawodowe chcą zmian przy przechodzeniu na emerytury pomostowe. Chodzi nie tylko o likwidację wygasającego charakteru świadczenia, ale także sposób przechodzenia na nie. Pracownik może ubiegać się o pomostówkę, ale tylko po rozwiązaniu umowy o pracę. Problem pojawia się, gdy po odmownej decyzji ZUS, nie może już wrócić do pracy.

Zgodnie z przepisami, prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Są wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Według ustawy płatnik składek przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym  charakterze (dokument ZUS ZSWA), czyli informację o pracowniku, za którego był obowiązany opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Prawie 10 tys. wniosków rocznie

Dokument ZUS ZSWA za 2018 r. złożyło 9,4 tys. płatników za 329,0 tys. pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W porównaniu do roku poprzedniego liczba płatników wzrosła o (…) – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię