Samorządy wydają miliony na refundację szczepień przeciw HPV, programy in vitro czy profilaktykę zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Jednak alarmują, że przez likwidację podatku PIT dla młodych pracowników, zabraknie im pieniędzy na projekty zdrowotne.

Samorządy dotychczas co roku wydawały więcej pieniędzy na profilaktyczne programy zdrowotne realizowane dla ich mieszkańców. Wydawały bo już za chwilę może się to zmienić. Będą miały mniej środków za sprawą zlikwidowania podatku PIT dla osób do 26 roku życia.

Coraz mniej pieniędzy do podziału

– Programy zdrowotne  zejdą na dalszy plan i zostaną zminimalizowane. Obliczyliśmy, że kilkaset samorządów w kraju nie znajdzie nawet złotówki nadwyżki w kolejnych miesiącach gdyż będą musieli się zająć tylko i wyłącznie wydatkami sztywnymi m.in. zapłatą wynagrodzeń nauczycielskich – mówi Marek Wójcik ekspert ds. zdrowia Związku Miast Polskich.

Obecnie w zdrowie mieszkańców inwestują głównie duże miasta bo większość powiatów i miast na prawach powiatu nie ma na to środków. Z danych jakie przekazała Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzecznik prasowy ministra zdrowia wynika, że w 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego zrealizowały 21 tys. programów na kwotę 3 mld zł. W 2018 przeprowadziły ok 19,6 tys. zadań z zakresu zdrowia publicznego i wydały 2,4 mln.

Duże miasta hojne

Programy zdrowotne, które należą właśnie do… – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię