Długoterminowy poziom stresu u czworonogów odzwierciedla poziom stresu u ich właścicieli. Wskazują na to pomiary kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie – czytamy na łamach „Scientific Reports”.

Badania sugerują, że przedstawiciele tego samego gatunku mogą upodabniać się do siebie pod względem natężenia stresu. Na przykład poziom napięcia emocjonalnego u matki często koreluje z poziomem napięcia emocjonalnego u jej dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu Linköping (Szwecja) postanowili sprawdzić, czy tego typu zależność może występować u psów i ich właścicieli.

W tym celu pobrali próbki włosów (lub sierści) od 25 czworonogów rasy border collie i 33 owczarków szetlandzkich oraz ich właścicielek (były to same kobiety). Dzięki temu mogli zmierzyć poziom kortyzolu utrzymujący się u badanych przez ostatnie kilka miesięcy.

„Wykazaliśmy, że długoterminowy poziom kortyzolu u psów i ich właścicieli był zsynchronizowany. Oznacza to, że właściciele z wysokim poziomem kortyzolu posiadali psy z wysokim poziomem kortyzolu, a właściciele z niskim poziomem kortyzolu posiadali psy z niskim poziomem tego hormonu” – mówi – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: FUNDACJA PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię