Program “Rodzina 500 plus” nie sprawdził się w odniesieniu do swojego podstawowego celu, czyli zwiększenia liczby narodzin i poprawy sytuacji demograficznej. W latach 2016-2017 mieliśmy co prawda niewielki wzrost liczby urodzeń, jednak już w 2018 roku nastąpił ich spadek – wskazują autorzy raportu “Rodzina 500+ – ocena i propozycje zmian”.

Raport opracowali eksperci z zakresie demografii, rynku pracy, ubóstwa i polityki socjalnej w składzie: dr hab. Iga Magda, dr hab. Michał Brzeziński, dr hab. Agnieszka Chłoń -Domińczak, prof. Irena E. Kotowska, dr hab. Michał Myck, Mateusz Najsztub, dr hab. Joanna Tyrowicz przygotował analizę i ocenę programu „Rodzina 500+”.

“500 plus” a demografia

Według autorów raportu program nie miał istotnego wpływu na decyzje o posiadaniu pierwszego czy kolejnych dzieci. – Doświadczenia międzynarodowe i badania wskazują, że nie można w żaden sposób przypisać dzietności do świadczeń społecznych – podkreślono.

Wskazano, że poziom dzietności jest pochodną wielu czynników, przede wszystkim oceny ogólnej sytuacji finansowej i perspektyw na rynku pracy, na którą „500 plus” nie ma większego wpływu, a także jakości opieki i edukacji dla dzieci, elastycznych urlopów, leczenia niepłodności oraz zmniejszania asymetrii obciążenia obowiązkami domowymi kobiet i mężczyzn. – Po trzech latach funkcjonowania programu widać, że nie zmienił on niekorzystnych trendów dotyczących demografii w Polsce, m.in. coraz późniejszych decyzji o posiadaniu dzieci – zaznaczono.

Ekonomista prof. Leszek Balcerowicz podczas prezentacji raportu zwrócił uwagę, że program “500 plus” jest niesprawiedliwy. Wyjaśniał, że część osób – chodzi o starszych i pary, które nie mają dzieci – dopłacają do programu, ale z niego nie korzystają. – Oprócz beneficjentów są ofiary – podkreślił. Ponadto według niego program nie osiągnął swojego głównego celu, który jest poprawa sytuacji demograficznej.  – Taki rozwiązania nazywamy marnotrawieniem pieniędzy – dodał.

Zmniejszenie ubóstwa mniejsze niż przewidywano

W raporcie zwrócono uwagę, że według GUS zmniejszenie ubóstwa rodzin z dziećmi następuje – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię