Ministerstwo Zdrowia chce zmienić od lipca wymagania dotyczące sprzętu i kadry w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Od października w dużych oddziałach ma być obowiązkowa segregacja medyczna pacjentów. Nowe przepisy pozwolą też odsyłać chorych z SOR do nocnej opieki zdrowotnej. Dyrektorzy szpitali są przerażeni, bo nowe regulacje nie są precyzyjne, a część z nich będą musieli wprowadzić już za miesiąc.

W polskich SOR-ach nie dzieje się dobrze, świadczą o tym kolejne doniesienia medialne o tym, że pacjenci tam nie otrzymują koniecznej pomocy i doszło nawet do kilku tragicznych wypadków.

Kolorowe opaski w szpitalnych oddziałach ratunkowych to czasem wyrok śmierci – czytaj tutaj>>
Ministerstwo planuje duże zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Do października w dużych SOR-ach ma zostać zamontowany Tryb Obsługi Pacjenta SOR (zw. TOPSOR – to system, który ma pomóc zarządzać pacjentami w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz pozwala monitorować czas oczekiwania pacjentów). Jednocześnie są wprowadzane nowe, ujednolicone zasady segregacji medycznej pacjentów (zwanej triażem – chodzi o grupowanie pacjentów w SOR-ach według stopnia pilności udzielenia świadczenia, czyli stanu zagrożenia życia i zdrowia.) W opinii resortu takie zmiany mają poprawić jakość opieki, ale także skrócić czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza, co obecnie stanowi najczęstszą przyczynę skarg ze strony pacjentów, którzy często godzinami czekają na przyjęcie.  

Sprawdź: Czy każdym dzieckiem zgłaszającym się na izbę przyjęć powinien zająć się lekarz pediatra z oddziału dziecięcego? >

Istotne zmiany dotyczące organizacji SOR-ów przynosi projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, który właśnie trafił do konsultacji publicznych. Przytacza on, określane już wcześniej, zadania szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz wprowadza obowiązek wykonywania w nich segregacji medycznej (zwanej triażem, to ocena stanu zdrowia pacjentów). Projekt wprowadza pięciostopniową ocenę pacjentów trafiających do SOR. Regulacja podaje też – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię