Osoby, które nigdy nie piły oraz takie, które zrezygnowały z konsumpcji napojów alkoholowych cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i związaną z tym jakością życia. Dotyczy to szczególnie kobiet.

Choć umiarkowane picie zwykle nie jest krytykowane, a spożycie niewielkich ilości alkoholu bywa przez niektórych zalecane, to naukowcy z University of Hong Kong przestrzegają przed takim podejściem.

„Coraz więcej dowodów nakazuje zachować ostrożność przy zalecaniu umiarkowanego picia jako części zdrowej diety” – ostrzega dr Michael Ni, autor nowego badania opublikowanego na łamach „Canadian Medical Association Journal” (CMAJ).

Naukowiec ze swoim zespołem przeanalizował zdrowie ponad 10 tys. uczestników badania FAMILY Cohort in Hong Kong, obserwowanych przez okres 5 lat. Część z tych osób piła w umiarkowanym stopniu (do 14 drinków tygodniowo w przypadku mężczyzn i do 7 – w przypadku kobiet), a część była abstynentami. Średni wiek uczestników wynosił 49 lat i nico ponad połowę z nich stanowiły kobiety.

Wyniki badacze porównali z rezultatami amerykańskiego projektu – National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions, w którym brało udział ponad 31 tys. osób. Rezultaty przemawiają za… – czytaj więcej

Źródło: FUNDACJA PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię