Pod koniec maja zacznie się podpisywanie umów z samorządami na realizację opieki wytchnieniowej. W ramach tego programu opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają m.in. 14 dni wolnego, a ich podopieczni będą mieli zapewnioną fachową opiekę w całodobowych ośrodkach. W 2019 r. na ten cel  zaplanowano 110 mln zł z budżetu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Z końcem kwietnia minął termin składania wniosków do wojewodów na realizację programu opieki wytchnieniowej. W maju trafią one do zatwierdzenia przez Ministerstwo Zdrowia.  Samorządy mogą starać się o dofinansowanie do 80 proc. kosztów realizacji tego programu. Umowy będą podpisywane na przełomie maja i czerwca.

Odpoczynek opiekuna, rozwój osoby niepełnosprawnej

– Stała opieka nad dzieckiem lub dorosłą osobą, której niepełnosprawność związana jest z szerokim spektrum problemów zdrowotnych, oznacza konieczność wspierania jej  w każdym elemencie codzienności. Opiekunowie robią wszystko co w ich mocy, aby zajmować się bliską osobą w możliwie najlepszy sposób. Wielu z nich w takiej sytuacji rezygnuje z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbuje własne zdrowie czy też inne potrzeby. Opieka wytchnieniowa może ich odciążyć m.in. poprzez zapewnienie wsparcia lub zastępstwa w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków. Dzięki temu zyskają czas dla siebie – mówi Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podkreśla Michałkiewicz, pomoc w formie opieki wytchnieniowej powinna mieć – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię