Rada Ministrów będzie omawiać skutki społeczne i gospodarcze wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Według szefa rządu pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie polskie małe sklepy rosną w siłę. Potwierdza to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców , który proponuje wycofanie się z ograniczenia w zamian za wpisanie do kodeksu pracy dwóch wolnych niedziel.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 r. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 r. jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Ustawa przewiduje obecnie katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach.

Będzie debata

Premier zapowiedział, że jest zaplanowana debata polityczna w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę na forum Rady Ministrów, aby omówić skutki społeczne i gospodarcze wprowadzenia zmian. – Jednym z celów, cichym marzeniem było, żeby polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało. Za parę tygodni będziemy mieli dokładniejsze analizy w tym względzie – powiedział szef rządu.

Na pytanie, czy dopuszcza rozwiązanie przewidujące dwie niedziele handlowe, dwie niedziele wolne w miesiącu odparł: – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię