Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie Ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie Dr Katarzyna Kołakowska oraz Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy EX THESAURO. ZE SKARBCA BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ KUL, które odbędzie się 2 sierpnia 2019 r., o godz. 17.00.

Na wystawie zostanie zaprezentowana unikalna kolekcja najstarszych i najcenniejszych rękopisów, starych druków, zbiorów graficznych i kartograficznych ze 100-letniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

W Jadalni Wielkiej będzie można obejrzeć ponad 50 dokumentów, zazwyczaj przechowywanych w zamkniętych magazynach.

Wśród unikatowych starodruków o wybitnym dla kultury polskiej znaczeniu, znajdą się np.: pochodzący z biblioteki hr. Jerzego Moszyńskiego Kodeks Gracjana (Concordia discordantium canonum) z XIII wieku, średniowieczne dyplomy (najstarszy wystawiony w 1371 przez Elżbietę Łokietkównę), pergaminowe kodeksy prawnicze, teologiczne, Archiwum Filomatów z autografami A. Mickiewicza z okresu wileńskiego archiwum gen. Ignacego Prądzyńskiego z okresu powstania listopadowego, archiwalia z okresu II wojny światowej i wiele innych bezcennych dokumentów.

Źródło: Zamek w Łańcucie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię