Do zatrzymanie prawa jazdy wystarczy informacja od policji o ujawnieniu wykroczenia, polegającego na przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym ponad 50 km/godz. Toczące się postępowanie karne nie ma wpływu na decyzję starosty w sprawie odebrania tego dokumentu – taki jest sens uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 lipca br.

Wniosek skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego RPO, a powodem było rozbieżności w orzecznictwie.  Chodziło o wprowadzenie do Kodeksu karnego i do ustawy o kierujących pojazdami w 2015 r. przepisu, zgodnie z którym na postawie informacji policji o przekroczeniu przez kierowcę prędkości 50km/godz, starosta automatycznie może odebrać prawo jazdy takiemu kierowcy (art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny).

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że taka regulacja jest niesprawiedliwa i godzi w prawo obywatela do sądu. Nie powinno być obligatoryjności zatrzymywania prawa jazdy na podstawie niezweryfikowanych ustaleń policji.

Dwa różne stanowiska sądów

Część sądów administracyjnych po rozpoznaniu skarg kierowców uznawała, że “starosta opiera decyzję wyłącznie na informacji od policji, która ma charakter dokumentu urzędowego”. Według tego stanowiska, starosta nie jest uprawniony do – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię