Od początku kwietnia doszło już do kilkunastu zdarzeń drogowych spowodowanych wtargnięciem dzikiej zwierzyny na drogę. Na szczęście skończyło się tylko na uszkodzonych pojazdach. Policja apeluje do kierowców o ostrożność oraz zwracanie uwagi na znak drogowy A18b – uwaga zwierzyna leśna.

Najwięcej dzikich zwierząt ginie na drogach wiosną i jesienią, w tym okresie zwierzęta migrują na znaczne odległości. Warto zatem pamiętać o zachowaniu ostrożności i nie bagatelizowaniu znaków ostrzegających przed dzikimi zwierzętami, które uprzedzają o miejscach na drodze, gdzie występuje, bądź może występować niebezpieczeństwo.

Kierowcy jadąc przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt, muszą być przygotowani na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia na jezdnią. Szczególną ostrożność zachowajmy nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego

Co robić jeśli już do takiego zdarzenia dojdzie?

  •  zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
  •   jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy,
  •  każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia, należy powiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych; policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,
  • nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

Policja apeluje, by nie lekceważyć znaku ostrzegawczego „zwierzyna leśna”. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości w tych miejscach oraz zachowajmy szczególną ostrożność i obserwujmy pobocze drogi. Znak A18b, jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. Często na tych odcinkach dróg panują złe warunki, występują mgły, szczególnie rano i wieczorem. Pamiętajmy, by nie wykonywać gwałtownych manewrów pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczne. Zwolnijmy jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwolona prędkością.

Źródło: KPP Łańcut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię