Wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, którą przygotowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wypalenie nie jest jednak klasyfikowane jako stan chorobowy, ale zjawisko zawodowe, które wpływa na stan zdrowia. Oznacza to, że nie będzie mogło stanowić podstawy dla zwolnienia lekarskiego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), prowadząca uznawaną również w Polsce International Classification of Diseases (Międzynarodową Klasyfikację Chorób), tzw. ICD, w wersji z 2019 roku klasyfikuje wypalenie jako jeden z syndromów zawodowych. WHO podkreśla jednak w jednym ze swoich komunikatów, że wypalenie nie jest klasyczną jednostką chorobową. Tym samym pomimo posiadania kodu (QD85) wypalenie nie będzie mogło stanowić podstawy wydania zwolnienia lekarskiego.

Według danych ZUS najczęściej występującymi grupami chorobowymi powodującymi absencję w 2019 r. były: ciąża, poród i połóg – 18,7 proc. ogółu liczby dni absencji (16,1 mln dni absencji chorobowej), choroby układu oddechowego – 16,9 proc. (14,5 mln dni), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 14,8 proc. (12,7 mln dni), urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników  zewnętrznych  –  12,9 proc. (11,1 mln dni). Zaburzenia psychiczne to 7,8 proc. w tym zestawieniu.

Zwolnienia na wypalenie nie dostaniemy

Jak wskazuje dr Izabela Florczak z Uniwersytetu Łódzkiego, wypalenie w ICD mieści się w rozdziale 24 zatytułowanym „Czynniki wpływające na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia”, którego opis wskazuje wyraźnie, że nie dotyczy on chorób, urazów ani innych. – Sklasyfikowane tam zjawiska są przeznaczone do stosowania w sytuacjach, gdy u danej osoby za „rozpoznanie” lub „problemy” uznano okoliczności inne niż choroby, urazy i przyczyny zewnętrzne, które można sklasyfikować w kategoriach właściwych chorobom – zwraca uwagę.

Zaznacza, że wypalenie, zgodnie z ICD z 2019 r. umiejscowione zostało w punkcie „Czynniki wpływające na stan zdrowia i kontakt ze służbą zdrowia”, podpunkcie „Problemy związane z zatrudnieniem lub bezrobociem”, łącząc wypalenie zawodowe ze sferą życia zawodowego. – Obok wypalenia znajdziemy tam np. syndromy związane ze zmianą pracy czy nawet samą obawą przed jej utratą. Również te jednostki –  czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię