Osoby, które chcą przejść na emeryturę w najbliższych tygodniach powinny przemyśleć swoją decyzję. Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc na składanie wniosków. Wszystko z powodu mechanizmu waloryzacji składek i kapitału początkowego. Do przeczekania tego okresu zachęca też minister pracy.

W przypadku ustalania wysokości emerytury na wniosek złożony w drugim kwartale danego roku w kwietniu czy maju, składka roczna podlega dodatkowo czterem kwartalnym waloryzacjom. Pierwszego czerwca każdego roku dokonywana jest roczna waloryzacja składek. W przypadku zgłoszenia wniosku w czerwcu danego roku mamy tylko waloryzację roczną bez waloryzacji kwartalnych. Jeżeli natomiast wniosek zostanie złożony w lipcu, wysokość zgromadzonego kapitału w ZUS może być powiększona o składnik waloryzacji rocznej oraz kwartalnej.

Wszystko zgodne z prawem

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski zwraca uwagę, że ten problem był dyskutowany od dawna na poziomie ministerstwa rodziny i pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – On powraca w każdym roku. To jest ściśle powiązane z mechanizmem waloryzacji – wyjaśnia.

Ekspert zaznacza, że pracownicy, którzy przejdą na emeryturę w czerwcu nie mogą mieć żadnych roszczeń w stosunku do ZUS. – Ich emerytury są wyliczane według obowiązującego prawa w danym momencie. W tym kontekście, w sensie formalnym nie są one poszkodowane. Po prostu skorzystały z takiego przeliczenia emerytury jakie obowiązywało – mówi.

Według niego można sobie wyobrazić przeformułowanie mechanizmu waloryzacji w taki sposób, żeby zabezpieczać część emerytów przed niepotrzebną stratą. – Ale to by się wiązało z gruntownymi zmianami – zastrzega Kozłowski.

Ważna edukacja – doradcy emerytalni

Ekspert FPP zwraca uwagę, że problem związany z wyliczaniem emerytur może być po części rozwiązany przez doradców emerytalnych. – Oni instruują, kiedy najbardziej się opłaca przejść na emeryturę. Ale w perspektywie długofalowej przydałoby się jakieś kompleksowe rozwiązanie  – dodaje.

Również Iwona Kowalska-Matis z ZUS zachęca do skorzystania z doradców. – W celu uzyskania wyjaśnień w swojej indywidualnej sprawie zapraszamy do skorzystania z porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu – podkreśla.

Czerwiec najmniej korzystny

ZUS informuje, że dla niektórych osób czerwiec jest najmniej opłacalnym terminem na składanie wniosków o emeryturę. – Jeśli wiek emerytalny osiągamy właśnie w czerwcu, a wniosek złożymy już w maju, by uniknąć niekorzystnej sytuacji, to nic nam to nie da, bo ZUS emeryturę będzie mógł przyznać dopiero po spełnieniu do niej warunków, czyli od daty 60. urodzin w przypadku kobiet i 65. w przypadku mężczyzn – wyjaśnia Kowalska-Matis. – Jeśli komuś urodziny wypadają w którymś z czerwcowych dni, emerytura będzie przyznana od czerwca. W takiej sytuacji należy przemyśleć, czy nie wstrzymać się ze złożeniem wniosku do lipca – dodaje.

Zakład wyjaśnia, że waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię