Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usunięcia zaćmy będą finansowane bez limitów – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort zakłada, że dzięki temu zmniejszą się kolejki do tych zabiegów. Szacuje, że będzie to kosztowało kilkaset milionów złotych.

– W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki. Zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali bez limitów część świadczeń, w tym: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne, bo brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia – powiedział szef resortu zdrowia.

Zapłacą za tyle, ile zrobią

Szumowski podkreślał, że chcą zmienić finansowanie w tych dziedzinach i dać pieniądze bez limitu, by poprawić dostępność do badań. Teraz placówki mogły przyjmować pacjentów do określonego limitu, po 1 kwietnia będą mogły przyjąć każdego pacjenta, który się do nich zgłosi. Niestety to nie znaczy, że pacjent dostanie się na takie badania z dnia na dzień, zostanie zapisany w kolejce oczekujących.

– Na pewno nie jest tak, że tomografy i rezonanse stoją bezużyteczne – mówi Szumowski. – To nie będzie tak, że natychmiast pojawią się terminy z dnia na dzień. Do tego, oprócz sprzętu, potrzebni są specjaliści, lekarze. Na pewno dzięki temu, że będziemy płacili bez limitu, powinna się zwiększyć dostępność. Zapłacimy za tyle badań, ile zrobią.

Minister zdrowia prof. Szumowski podał, że – czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę umieścić swój komentarz
Proszę umieścić swoje imię